OT: Hrana

mramorni je jaaaako dobar, posebno s šalicom mlijeka

a srneći hrbat mi je bio omiljeni kolač kad sam bio mali
 
hrana je dobra za zdravlje

od hrane volim: cevape, tijeseninu u saftu od mesa, tjesteninu u saftu od rajcica, snicle, kobasice, pohane lignje, prsut, grah, rizu. znam da sam neke stvari zaboravio ali mi ih se neda prisjecati



da nevolim slatate. ni ribu. ni povrce, ni voce
 
ni ja nisam lud za salatama, ali ih volim pojesti ponekad kao prilog, ali nikad salat kao glavno jelo
dok za voćem i povrćem isto ne ludujem jer mi ga se ne da jest, ali i ma par vrsta koje ne volim
 
MaidenMadness said:
da nevolim slatate. ni ribu. ni povrce, ni voce

E je se loše hraniš. :D

A voćna salata .... prošli sam je tjedan jeo ... jabuka, breskva, banana i puno šlaga.
 
BoBo said:
E je se loše hraniš. :D

A voćna salata .... prošli sam je tjedan jeo ... jabuka, breskva, banana i puno šlaga.

ja ju volim ali samo ako je bez kiselog voća (kivi, naranča, limun....) volim da je svo voće jaaaako slatko
 
BoBo said:
E je se loše hraniš. :D
ne ne ja se zdravo hranim
meso i samo meso je puno zdravije nego sve gmo biljke skupa

cinjenica sto:
a) nemam niti grama sala a nisam mrsav
b) imam odlican imunitet i stvarno se nesjecam kada sam se zadnji puta razbolio potvrduju ispravnost moje prehrane

:D
 
MaidenMadness said:
ne ne ja se zdravo hranim
meso i samo meso je puno zdravije nego sve gmo biljke skupa

cinjenica sto:
a) nemam niti grama sala a nisam mrsav
b) imam odlican imunitet i stvarno se nesjecam kada sam se zadnji puta razbolio potvrduju ispravnost moje prehrane

Stručni komentar na ovo je bio "Sve je lako dok si mlad, ali kasnije bi mogao imati velikih problema zbog velike kolicine kolesterola koji unosis u tijelo i manjka vitamina." Ukratko. :D
 
BoBo said:
Stručni komentar na ovo je bio "Sve je lako dok si mlad, ali kasnije bi mogao imati velikih problema zbog velike kolicine kolesterola koji unosis u tijelo i manjka vitamina." Ukratko. :D

LOL sve to stoji, ali ako ga nije ubio moj izbor ručka, neće ni to ;)
 
Nego da ispunim obećanje... doduše s malim kašnjenjem, ali bitna je namejra, jelda? LOL...

Za BoBu i sve zainteresirane ;) here goes:

1. Bijela pita

*Tijesto*
45dkg brašna
18 dkg šećera
1 jaje
12dkg margarina
1 pecivo
5-8 žlica mlijeka (ovisno o gustoći koju želiš postići)

To sve pečeš 10-15 min na 180 stupnjeva.

*Krema*
3/4 l mlijeka + 6 žlica brašna (skuhati skupa - pogledaj dole)
20dkg bura + 20 dkg šećera + 2 vanilije (+kora limuna) = izmiksat sve skupa

*Priprema*

- umijesiti tijesto, ispeći ga i prepoloviti, namazati kremom. (ako radiš punu dozu, bolje je peći u dva navrata, prvo jednu polovicu pa drugu ;) )
- 3/4 mlijeka i 6 žlica brašna kuhati na laganoj vatri dok ne počne gusnuti (ako ne gusne možeš dodati joiš malo brašan)
- dodati izmiksano i onda STALNO miješati na laganoj vatri (ne dođe baš jako gusto, ali tako i treba!)
- možeš kremu pustiti 10min u frižideru da ne bude onako sva ljepljiva ako hoćeš, ako ne odmah je možeš staviti između 2 tijesta i po vrhu.
- eventualno posuti čokoladom u prahu ili kokosom ;) njami


2. Crno/ bijela torta

*Sastojci*
4 jaja +
2 žlice vrele vode (pjenasto izmješaš, cca. 1 minutu na najvećoj brzini miksera)

U to postupno, umiješaš (stalno miješati):

150g šećera +
1 vanilin šećer (tu smjesu sada mješaš još par minuta)

onda:
100g brašna +
100 g škroba (ja koristim Gustin) +
2 velike žlice praška za pecivo ( pomiješaš, polovicu saviš u smjesu i kratko miješaš najmanjom brzinom, a zatim dodaš i izmiješaš i ostatak. Sve to sada staviš u modl obložen papirom i pečeš 20-30min u pećnici prethodno zagrijanoj na 175-200 stupnjava)

*Krema*

3 vrste:
a) čokoladna:
Napraviš puding (prema uputama na omotu, ali sa malo, 25g šećera) od:
1 omota praška za puding Čokolada +
25 g šećera +
500ml mlijeka.

Dok je vruć, dodaš
100g gorke čokolada izlomljene u komadiće - zatim to miješaš dok se ne otopi. Puding ohladiš povremeno ga miješajući, a onda ga ful izmješaš onako brutalno.

b) svijetla krema:
isto kao a), samo puding od Vanilije, badema ili karamel + Ne dodaješ čokoladu

c) krema od kave:

Napraviš puding od 1 omota praška za puding Čokolada +
100g šećera+
1 žlica instant kave+
500ml mlijeka .... opet sve to miješaš povremeno da se ohladi a onda brutalno. Zatim pjenasto umiješaš

250g maslaca ... i dodaješ mu žlicu po žlicu ohlađenog pudinga (ni malsac ni puding nesmij biti prehladni jer bi ti se sve zgrušalo).

Ohlađenu tortu dvaput razrežeš vodoravno.
Donji list premažeš (po želji) sa par žlica marmelade) sa 1/4 kreme, na nju položiš drugi list, premažeš polovicom preostale kreme, na njega treći list.
Površinu i rub torte premažeš dijelom preostale kreme, pospeš čokoladnim mrvicama ili bademima (oljušteni, najsewckani, poprženi) te ako ti se još uvijek da, ukrasiš ostatkom kreme.

Ja tortu zovem crno bijela jer napravim npr pola doze svijetle i tamne kreme pa jedan list premažem jednom a drugi drugom ;)

Uživaj u pripravljanju , i naravno degustaciji ;)
Dobar tek!

btw. i ja bi koji novi recept, pa si daj truda ;)
 
Hvala axy. :)

Imam jedno pitanje. Što je to "bur" (krema kod bijele pite)?

Recepte za onaj voćni kolač i tiramisu napisati ću danas ili sutra.
 
BoBo said:
Hvala axy. :)

Imam jedno pitanje. Što je to "bur" (krema kod bijele pite)?

Recepte za onaj voćni kolač i tiramisu napisati ću danas ili sutra.

LOL sorry počela sam po naše pisat. Buro = maslac ;)

Super, samo ti piši ... jedva čekam da nešto novo napravim ... ;) weee
 
Tiramisu

Sastojci

50 dkg mascarpone sira
13 dkg šećera u prahu
6 jaja
2 vanil. šećera
2 dl crne kave
1-2 dl mlijeka
0.5 dl likera (ili aroma)
40 dkg piškota
kakao u prahu

Priprema

Skuhati crnu kavu i dodati malo mlijeka, liker i šećer (2 male žlice). U dovoljno veliku posudu staviti sir, 6 žumanjaca i šećer u prahu i izmješati. U drugoj posudi izmutiti bjelanjce u šlag i polako ih dodavati u smjesu sa sirom i miješati (mikser u najsporijoj brzini ili ručno).

Slaganje

Prvo složiti red piškota umočenih u kavu. Dovoljno je piškot samo umočiti jer ako se dugo drži upiti će previše kave. Na red poškota dolazi pola napravljene smjese. Po njoj se pospe kakao u prahu (ne previše). Sve ovo ponoviti još jednom za drugi sloj. Držati u hladnjaku bar 2 sata prije konzumacije (ako izdržite LOL). Ionako je bolji sljedeći dan jer piškotima treba vremena da upiju.
 
bobo se jaaako razumije u kuhanje :err:
mislim i ja se razumijem, ali ne toliko.
više sam degustator
 
Voćni kolač (ili torta)

Tijesto - sastojci

6 velikih žlica oštrog brašna
6 velikih žlica šećera
6 jaja
malo sode bikarbone (na vrh noža)

Tijesto - priprema

Izvagati šećer i brašno da težine budu jednake. U dovoljno velikoj posudi prvo izmutiti bjelanjce. Kad dobijemo čvrsti snijeg polako dodavati šećer, a zatim i jedan po jedan žumanjak. Sodu bikarbonu dodati u brašno i polako ga dodavati u smjesu ručno mješajući. Peće se u posudi obloženoj s papirom 20-25 minuta u prethodno zagrijanoj pećnici. Pećnica se ne smije otvarati prvih desetak minuta. Mi obično prerežemo tijesto na dva dijela (za dva sloja) jer nam se ne da raditi istu stvar dva puta.

Krema - sastojci

16 dkg škroba
1.6 l mlijeka
šećera po potrebi
dodatak može biti vanilijin štapić, čokolada, jagode, marelice, breskve, ...

Krema - priprema

Krema je ustvari puding, ali bez aditiva i aroma koje se mogu naći u kupovnom prahu i puno je ukusniji. Priprema se na isti način kao i normalni puding. Voće dodajte kad se smjesa kod kuhanja počne stvrdnjavati tako da se komadići voća mogu osjetiti dok se jede. Zbog vode u voću krema može biti prevodenasta pa možete smanjiti količinu mlijeka. Navedena količina je dovoljna za dva sloja.

Slaganje

Koje slojeve želite sami odlučite. Zadnji koji smo napravili izgledao je ovako:

- šlag
- čokoladni preljev
- red izrezanih breskvi
- ostatak kreme bez ikakvih dodataka
- kora
- pola količine kreme napravljene s breskvama
- kora

Najteži dio je čekanje bar 24 sata dok kore ne upiju i postanu mekane. :D Naravno, drži se u hladnjaku.
 
axy said:
Super, samo ti piši ... jedva čekam da nešto novo napravim ... ;) weee

Evo danas radimo kolač od limuna po prvi put pa ako dobro ispadne dolazi na forum. Što se tiče tvoja dva recepta prvi bi mogli vrlo brzo napraviti, dok će drugi pričekati jer je curi pun kufer kolača od pudinga. LOL

Ivan said:
bobo se jaaako razumije u kuhanje :err:
mislim i ja se razumijem, ali ne toliko.
više sam degustator

Možda tebi to tako izgleda, ali sam vrlo daleko od nekoga tko se jaaako razumije u kuhanje.

Ivan said:
(sad se već bojim da to piše iz glave)
nadam se da prepisuješ iz neke knjige

hehe ... većinu stvari koje napravimo odmah napišemo recepte u Wordu tako da nema previše razmišljanja drugi put.
 
ja sve recepte pišem u bilježnicu... da imam u wordu, ne bi imala šta slatko radit onih mejsec dana šta mi nije bilo kompa :D :D

pazi ako ti lightning strikes twice :evil: buhaha :D :D
 
axy said:
ja sve recepte pišem u bilježnicu... da imam u wordu, ne bi imala šta slatko radit onih mejsec dana šta mi nije bilo kompa :D :D

pazi ako ti lightning strikes twice :evil: buhaha :D :D

cuvaj se ti da tebi kila ne krenu rasti nekontrolirano :evil: :D
 
Back
Top