kako objasnjavate...

mirko123

Member
kako objasnjavate.....nas omiljeni bend je danas popularniji i veci nego ikad..sigurno to nije zasluga novih albuma(koji su odlicni)..nigdje ih nema na radiju niti na teveu..dali se dogadja retro pa ponovno ljudi slusaju sto i osamdesetih..mislim da danas imaju puno manje spektakularan stage nego nekad..znaci nije niti zbog tog..i sto fascinira..vecina te gomile koja pohodi koncerte su doista fanovi..jednostavno nije mi jasno..ustvari mi je jasno ali zvuci nevjerovatno..jednostavno imaju pjesme koje su legendarne i koje nakon 20 godina nisu nista izgubile..
 
mirko123 said:
kako objasnjavate.....nas omiljeni bend je danas popularniji i veci nego ikad..sigurno to nije zasluga novih albuma(koji su odlicni)..nigdje ih nema na radiju niti na teveu..dali se dogadja retro pa ponovno ljudi slusaju sto i osamdesetih..mislim da danas imaju puno manje spektakularan stage nego nekad..znaci nije niti zbog tog..i sto fascinira..vecina te gomile koja pohodi koncerte su doista fanovi..jednostavno nije mi jasno..ustvari mi je jasno ali zvuci nevjerovatno..jednostavno imaju pjesme koje su legendarne i koje nakon 20 godina nisu nista izgubile..

U krivu si. Najbolji test bi bio kada bi tijekom recimo 5 dana svaku večer držali koncert. Vidio bi da bi na 5 koncertu vrlo vrlo vrlo malo ljudi bilo. To bi ostali fanovi.

Samo za potrebe ove hipoteze pretpostavimo da karta dođe banalno malo para, i da se održava na mjestu koje je prometno povezano s svime u najkraćem mogućem roku.

IMO popularni su zato što imaju pristupačnu muziku. Nije neko divljanje na gitari, već cijela pjesma/album ima svoj smiso i melodiju. U današnjem svijetu muzičkih ispljuvaka Maideni dolaze s dokazom, da stvaraju kvalitetno. Naši stari bi rekli evergreen. :)
 
maiden

likvor,mislim da nisam u krivu..htio sam reci da su osamdesetih ljudi isli na koncerte jer je to bilo popularno,jer su imali spektakularan stage..danas vecina ide zbog glazbe..a sada bas 5 koncerata u jednog gradu 5 dana zaredom..bojim se da ti argument nije bas realan..kad kazem fanovi ne mislim samo na nas fanatike nego na ljude koji slusaju metal i maidene a ne dodju zbog pozornice i zato sto je to in
 
Re: maiden

mirko123 said:
likvor,mislim da nisam u krivu..htio sam reci da su osamdesetih ljudi isli na koncerte jer je to bilo popularno,jer su imali spektakularan stage..danas vecina ide zbog glazbe..a sada bas 5 koncerata u jednog gradu 5 dana zaredom..bojim se da ti argument nije bas realan..kad kazem fanovi ne mislim samo na nas fanatike nego na ljude koji slusaju metal i maidene a ne dodju zbog pozornice i zato sto je to in

Argument je realan.
 
Mirko, sam si si odgovorio na pitanje - jednostavno su sve te pjesme toliko bezvremenske da danas zvuce jednako dobro kao i u osamdesetima i devedesetima, a takvima ce i biti jos desetljecima. Stil je, kao sto likvor rece, pristupacan jer je to osnovni heavy metal, ne predaleko od (hard) rocka.

I imaju jedan od najboljih vokala ikad u citavoj povijesti glazbe, sto je isto jako bitno u cijeloj prici.
 
mirko

ranko,dali to znaci da se slazes samnom da ih ljudi dolaze vidjeti i slusati zbog glazbe a ne zbog spektakularnog stagea ili zato sto je to ponovno u modi
 
Slazem se s tobom - mozda 10-15 posto dodje slusati zato jer su "u modi", ne znam tko bi dosao na koncert samo zbog spektakularnog stagea (koji u usporedbi sa Stonesima, Robbiejem Williamsom, Madonnom itd bas i nije nesto strasno spektakularan), a svi ostali jer su fanovi (pa vidi samo koliko ljudi nose njihove majice na koncertima) ili zbog reputacije benda.
 
Zato jer im je muzika lektira, klasik, ne znam kako to još nazvat.. Bili su najpopularniji metal bend kad se metal puno više cjenio nego danas i tako su i ostali..
 
Osim svih gore navedenih argumenata, vjerujem i znam da je to nepogrešiva politika Rod Smallwooda, oko koje se već svađamo godinama. Maideni imaju neku tradiciju, koja se nama možda ne sviđa, npr. od početka im je zadnja pjesma Iron Maiden, pa encore i slične stvari, na koncertima sviraju takvu i takvu set listu koja nama nije nekad po volji, koketiraju s temama u pjesmama koje mogu zanimati trinaestogodišnjaka, jednako kao i pedesetogodišnjaka, u pjesmama Harris koristi takozvani navijački ključ i mnoge melodije vješto poput Bregovića nazovimo to posuđuje od velikih navijačkih skupina i stadionskog skandiranja, a usput vole tradicijske vrijednosti i ono što cijene muškarci, a žene se priključuju (Harris - nogomet, Rod - rugby, Dickinson - pilot, ekstremene stvari, Adrian - ribolov, Nicko - brze jurilice, Dave - dobro staro vino, Janick - fancy rockerska odjeća). Tehnički gledano, svi su oni glazbeni virtuozi, Dickinson.... što reći o njegovom vokalu, što reći o Steveovom basu, gitarski duo Smith i Murray, toliko su različiti, a toliko se razumiju, Janick, kralj stage presencea, a Nicko jedan od najrenomiranijih bubnjara. Nadalje, Maideni nikad nisu bili one man band, zamalo se to počelo događati 1992, pa je Dickinson najviše poradi toga otišao ili čak, bolje reći, bio izbačen. Maiden je institucija, svaki je član podjednako važan, fanu nije važno koga je upoznao, od Janicka do Stevea, jer svi su podjednaki, svi su podjednako zastupljeni u medijima, zahvaljujući Rodu i svi su kultovi sami za sebe. Te osobe su pojedene od strane Maidena i jednostavno više ne mogu funkcionirati samostalno, jer snažno asociraju na Maidene.

Iron maiden je također institucija koja goji svoj crew od samih početaka i drži ih na plaći i kad nisu na turneji, samo da ih drži zajedno. Skrbe o svim bivšim članovima i u prijateljskim su odnosima. Ne trpaju se na fancy priredbe i događaje kao i fancy humanitarne koncerte (Live Aid, Live one), jer je tamo više parada show businessa i zarade, nego ičeg drugog. No opet, jednako tako više puta su sami pokazali svoje humanitarno srce. Sa fanovima imaju poseban odnos, netipičan za iti jedan drugi band, pogotovo takvog kalibra. Do njih se u svakom trenu može doći uz malo volje i truda, ljubazni su, ne glume zvijezde i pravi su ljudi.

Kada se na ovom forumu vodila žučna rasprava o štetnosti poteza što je Rod napustio Sanctuary, kojeg je sam osnovao i podigao, te osnovao novi Phantom management, prvi sam na protivljenje ostalih rekao kako je to duboko promišljen potez i kako će njime u novoj eri Maidene Rod dignuti na novi level i napraviti Stonese za novo tisućljeće. Maideni polako postaju mainstream, bez ikakvog supporta mainstream medija, što je nešto za nepovjerovati. S Phantom managementom Rod se oslobodio tereta silnih grupa i dao ga svojim pomoćnicima, dok se on posvetio samo i isključivo Maidenima, koje će u idućih 10 godina popeti na tron tronova. Za 10 godina teško da će biti Stonesa, Purplea i ostalih giganta. ostati će u najoptimističnijem slučaju Iron Maiden, Metallica, AC/DC, U2 i Red Hot Chilli Peppers.

Osobno prognoziram da će Maideni svirati još najmanje 15, ako ne i 20 godina. Živi bili, pa vidjeli. Na kraju krajeva, teško je nabrojiti iti jednog glazbenika u povjesti zabavne glazbe, koji je otišao u mirovinu i ostavio se glazbe. Svi sviraju dok ne pokrepaju, a ovi članovi su se toliko involvirali u Maidene, da bi ih teško bilo zamisliti više igdje. Zamislite, molim vas lijepo, Stevea igdje drugdje osim u Maidenima. No way!

Dakle, u idućih 10 godina Maideni će postati najveći živući bend svih vremena i Iron Maiden će biti sinonim za svjetski glazbeni vrh. Danas je vrijeme mamutskih bendova prošlo i od novijih bendova teško da će se više ikad izroditi supergrupa, koja se izdiže iznad velikih Motorheada, Slayera i sl.

Dakle, tradicija, koju sam spominjao, jako je važna za ovaj band. Ma koliko mi neke redovite poteze ne volili, opet cijenimo doslijednost Maidena i njihovu čvrstu ruku, a s druge strane onu blagost i humor kojima nas zaspiaju, a ako baš hoćemo i dalje, obitelskim vrednotama i sličnim pozitivnim stvarima. Maidene će te rijetko kad vidjeti da petaju rogove, da oblače ekstremnu metal robu i ponašaju se kao neki ultra true band. Maideni furaju ili sportski ili casual rockerski outfit, koji se sviđa širokim masama, maskota Eddie je u biti, kad se sve sagleda, jedan veliki pozitivac, te šireći taj neki pozitivni štih, Maideni oko sebe šire pozitivno i bratsko ozračje, koje spaja fanove, što neka novovjeka brutalno nastrojena djeca ne razumiju, pa jednostavno mrze Maidene, a istovremeno se potajno klanjaju njihovoj veličini.

Kao veliki fan Maidena, mnogo sam ljudi susreo ili ovdje ili na koncertima ili drugdje. Neću generalizirati, ali 90% fanova koje poznam niti se drogiraju, niti su ekstremi. Štoviše, svi su ili odlični učenici, odlični studenti i sl, ili vrhunski sportaši, poduzetnici i poslovni ljudi i sl, koje samo veže strast za glazbom. Kvaliteta tekstova i glazbe daje dnevnu hranu intelektualcima željnim kvalitetnog upliva glazbe u njihove živote, kao i osjećaj zajedništva i snage na njihovim koncertima ili druženjima fanova.

Jednostavan design loga pogodan je za crtanje u bilježnicama i na školskim klupama, kao i na grafitima i drugdje. Maideni su poznati trade mark, koji će zahvaljujući zdravom životu, živjeti jako dugo. Pa bože moj, Purple-i još sviraju, evo sad će i Zeppelin-i, Sabbath-i, Whitesnake, Stones-i... gotovo su 20 godina stariji od njih a još jednako žare i pale. Zašto bi pobogu Maideni stali, kad imaju svoju vijernu publiku, koja jednostavno debakl ne može niti neće priuštiti.

Phantom Management u zadnjih godinu dana od osnivanja bilježi pametne poteze, što i sami možete vidjeti iz organizacije i rasprodaja zadnje i ove najnovije turneje, te sve boljih mjesta na globalnim chartovima i to u nekim zemljama gdje to nikada nisu mogli ni zamisliti, uključujući i USA.

U Maidenima svi mi vidimo očeve kakvi bi željeli da nam budu, naše uzore, onu dobru i pozitivnu snagu i ono zajedništvo, kojemu svaki normalan čovjek teži.

Zbog toga su Maideni sociološki fenomen, a sad kad pogledam što sam sve u samo par minuta napisao, dobijem poriv da samo o ovoj temi napišem cijelu jednu knjigu.
 
Maiden croatia said:
a sad kad pogledam što sam sve u samo par minuta napisao, dobijem poriv da samo o ovoj temi napišem cijelu jednu knjigu.

..samo daj,ali bez onog da ju poderes i izadjes u novinama ... :wink:
 
Kod Maidena je stvar u tome da imaju nevjerojatnu karizmu....takvu ima rijetko tko. Oko sebe su s vremenom razvili kult, od Eddia, Stveovog basa...i još mnogo sitnica koje ih čine posebnima i unikatnima. U njima leži sva čar življenja. Kroz njih možeš naučit svašta o životu i smrti. Fanovi ih vole jer ne samo da praše pravi heavy metal(koji su mnogi pokušavali kopirati ali ih kao band nisu nikada srušili) nego su s vremenom postali stil života. Oduprijeli su se mnogim problemima i uspjeli sačuvati taj "gušt" bez obzira na sve poteškoće, a pri tom mislim na nove vrste metala koje su se razvijale, odlaska članova itd. Fanovi to prepoznaju i cijene. Danas ljudi odlaze na njihove konceve jer su žive legende. Ne bi se baš složio da su na koncetu svi prisutni pravi fanovi Maidena. U Ljubljani je oko mene stajalo najmanje 5-6 skinheadsa za koje sumnjam da su Maiden fanovi. Došli su čisto iz zajebancije i pravljenja anarhije. To sam kasnije i vidio. Ali isto tako sam i vidio cijelu obitelj Maiden fanova. stari, stara, kćer od nekih 7-8 g. i malo stariji sin. Svi u Maiden majcama, a sumnjam da su ih obukli tako bezveze. Danas Iron Maiden ne predstavlja samo 6 članova banda i menađer Rod, nego i fanovi. Isto tako sumnjam da Maideni danas sviraju zbog para. Da su htjeli, mogli su komotno otić u mirovinu nakon Doningtona 88`.

I kad bi uspoređivali osamdesete tj njihovu zlatnu eru, ona se po meni baš ne razlikuje od ove nove ere(1999- ). Danas sigurno imaju više fanova nego ikada. Sa svakim ih koncertom dobivaju sve više, prodaje albuma idu više nego dobro, a i koncerti su im bez obzira na monotoniju posebni. Barem meni.

A uostalom....zašto uopće objašnjavati njihovu posebnost. Mislim da je to nemoguće. Može netko i knjigu napisati, ali to jednostavno nije to. Pa u tome je i stvar....neobjašnjivo su dobri!!! Zato ih i obožavamo i ludi smo za njima!
 
upravo tako... svako bi naveo svojih osobnih milijun razlika. Ja svoje nisam ni navodio, nego sam pokušao dati neki opći presjek, jednako kao i ti. Maideni su unikat.
 
Back
Top