Somewhere in time, konceptualan ili ne?

Maiden croatia

Active Member
Iako to Maideni ne naznačuju, meni se već taj album čini nekako konceptualan....., počevši od omota, omota singlova, te božićnih čestitki.

Pjesme sve na nekakav način govore o vremenu, počevši od naslovne, pa wasted years (potraćene godine), pa Sea od madness koja pjeva o našim bijednim životima koji kao da su rijeka koja nas neumitno vodi do (Sea of madness). Zadnja pjesma na a strani jasno nam kazuje da nebo može malo pričekati, da nismo još spremni.....

Prva pjesma na B strani govori o mitskom trkaču maratonu, te vremenu sa aspekta "Long distance runnera", a Stranger in a strange land također govori životu i bezveze potrošenom vremenu na traženje onoga što nikad nećeš naći, već ćeš samog sebe sjebati. DEJA VU, ne treba ni napominjati govori o vremensom aspektu sa one malo neistražene i špekulativne strane, kada imaš osjećaj da si neke stvari već prije radio, govorio ili vidio ili znaš raspoznati što će se dogoditi u veoma bliskoj budućnosti (tek tren unaprijed). Alexander govori o vremenu 334 BC (prije Krista), te životu jednog od najvećih vojskovođe svih vremena...

Eto, olakšao sam dušu.... što vi mislite...?
 
tesko

to da su imali neku generalnu misao vodilju kada su radili album. svakako medjutim zar tako nije sa svakim albumom? prema tome bi svaki album bio konceptualan

da bi se album mogao proglasiti konceptualnim ipak bi trebalo nesto vise. recimo da mozes sastavit pricu iz toga svega. ja osobno nevidm neki moguc nacin da se cijeli album poveze jednom pricom
 
Ma dobro, ustvari imaš pravo, ali nekako mi je ovaj album od početka do kraja više cjeline nego li je to seventh son, jer on mi je nekako ne toliko tekstualno povezano, nego atmosferski kao cjelina. Slušam ga u jednom dahu.... kao niti jedan drugi album...
 
Rekao bih da je koncepcijski u svemu osim u tekstovima. Dizajn, zvuk, stage, ...
 
po meni su radili tematski slično, al ne sad da nam priča jednu priču. to mi je prvi album koji sam imao i ja ga stalno slušam u jednom dahu. predobro.
 
Sumnjam da je konceptualni. Pjesme istina imaju neku povezanu temu o vremenu, ali se ne nastavljaju tekstualno.

E, jos jedna stvar Stipe, Stranger In A Strange Land je napisana prema istinitom dogadjaju kada su neki pomorci ostali zarobljeni na sjevernom polu i samo je jedan prezivio.
 
ne, slažem se sa MM-om, pa ne može svaki album maidena bit konceptualan.
meni su dobri i njihovi ne konceptualni albumi (a to je velika većina)
a za tu konceptualnost na svakom tako možeš izvući neku zajednilku temu.
a za zvuk, pa ja bi rekao da svaki njihov album ima posebno prepoznatljiv zvuk koji se gotovo jako rijetko može naći na drugom, možebiti slično ali je onda barem nešto drugo totalno različito, atmosfera ili nešto
 
ovaj album je konceptualan onolko kolko i nije dakle , jedina zajednička tema svih pjesama ovog albuma je vrijeme ali se po tome ne može nikako rećč da je konceptualan.
tekstovi nisu međusobno povezani niti zajedno tvore nekakvu priču stoga još jednom otpada mogućnost konceptualnosti.
jedino je konceptualan kako je bobo već rekao po zvuku (synth gitare) i omotima , po ničemu drugome znači album NIJE KONCEPTUALAN

@ivan - pa normalno da su ti dobri njihovi ne konceptualni albumi kad imaju samo jedan konceptualan u pravom smislu te riječi a to je SSOASS :|
 
Scream for me said:
@ivan - pa normalno da su ti dobri njihovi ne konceptualni albumi kad imaju samo jedan konceptualan u pravom smislu te riječi a to je SSOASS :|

dobro da si skužio poantu :banana:

ma ali ovo je smiješno kad pričate da se sad zvuk razlikuje toliko od drugih.
ok, je prvi album sa synth-om, ali nemojte mi reći da vi ne prepoznajete albume na prvi rif, svaki album ima nešto totalno drukčije, a opet tipično za maidene
 
pa razlikuje se upravo zbog synth gitara a na ssoass zbog klavijatura ali opet je istina ovo što si ti rekao

sound sita se bitno razlikuje od dotadašnjih albuma i onih poslije ssoass , tako da su ta dva albuma po zvuku stvarno dosta drugačiji od ostalih ali istina je da svaki album ima nešto što je tipično maidenima ali opet ta dva albuma odskaču od cjeline i to nije ništa loše , NAPROTIV
 
Sad kad vec spominjete konceptualnost prema omotu, moze li mi itko reci kakav je booklet somewhere in timea? Bas me zanima sta ima unutra.
 
Pakaa said:
Sad kad vec spominjete konceptualnost prema omotu, moze li mi itko reci kakav je booklet somewhere in timea? Bas me zanima sta ima unutra.

svi maidenovi bookleti su savršeni , predlažem da ga kupiš , staviš cd u liniju i svršavaš na taj prekvalitetni i presavršeni album :err: :) makar su svi maidenovi takvi
 
Gledajući tako, prije bi Brave New World bio konceptualan album. Osim wicker mana, sve pjesme na neki način slijede jednu te istu ideju (mada ne u tolikoj mjeri da bismo ga mogli nazvat konceptualnimn u smislu SSoaSS).
Pogledajte samo naslovnu BNW, The Mercenary :)fist:), DOM, The Nomad, OOTSP, TLBLAH.... sve u sebi nose negativnu sliku kapitalizma i današnjeg potrošačkog društva, svaka na svoj način.
S druge pak strane GOTN, BB i The Chosen One ističu osamljenost koja proizlazi iz --- kapitalizma...
Lijepo je rečeno u Mercenary : You have to kill to stay alive --- a nek mi neko kaže da to nije zlatno pravilo današnjeg društva
 
Zanimljiva ti je ova teorija za Brave New World. Ali treba znati razlikovati konceptualni album i album kojemu su sve pjesme o odredjenoj temi.

Vidis, Iced Earth je npr. izdao The Glorious Burden kojemu sve pjesme imaju istu temu, ali album nije konceptualni. Najtipicniji je primjer konceptialnih albuma King Diamond kojemu svaka pjesma slijedi onu prethodnu tekstualno...
 
axy said:
Pogledajte samo naslovnu BNW, The Mercenary :)fist:), DOM, The Nomad, OOTSP, TLBLAH.... sve u sebi nose negativnu sliku kapitalizma i današnjeg potrošačkog društva, svaka na svoj način.
S druge pak strane GOTN, BB i The Chosen One ističu osamljenost koja proizlazi iz --- kapitalizma...

Nategla si to kao i Stipe za SIT. "Vrijeme", "društvo" i "rat" su vrlo općenite teme i može ih vrlo lako povezati s mnogo pjesama. Najsvježiji primjer je zadnji album gdje je većina tekstova o ratu, ali je to vjerojatno slučajno ispalo dok su pisali materijal.

axy said:
Lijepo je rečeno u Mercenary : You have to kill to stay alive --- a nek mi neko kaže da to nije zlatno pravilo današnjeg društva

Zar to nije bilo zlatno pravilo svih društava? :)
 
ne natežem ja ništa, samo sam rekla da ako ćemo gledat na način kako je gledan SIT, onda možemo i druge albume smatrat konceptualnima ... izabrala sam BNW jer mi je najdraži, te sam i rekla da ga se NE može shvatiti konceptualnim u smislu SSoaSS.... namjera mi je bila istaknuti da se, prema različitim kriterijima, sve može gledati kao konceptualan album
 
axy said:
ne natežem ja ništa, samo sam rekla da ako ćemo gledat na način kako je gledan SIT, onda možemo i druge albume smatrat konceptualnima ... izabrala sam BNW jer mi je najdraži, te sam i rekla da ga se NE može shvatiti konceptualnim u smislu SSoaSS.... namjera mi je bila istaknuti da se, prema različitim kriterijima, sve može gledati kao konceptualan album

Ooops, sorry. Zanemario sam početak rečenice "Gledajući tako, ...". :)
 
Back
Top