:banana: Tämä nyt ei taas liity maideniin mitenkään mutta pakkohan nää sivut oli tänne laittaa, ku oli nii hauskoja noi Matin elämänviisaudet!
http://www.mattinykanen.net/
http://www.mattinykanen.net/
QazKFD said:^Joo, paria näistä muuten Limen kanssa viljeltiin tuossa IRC:ssä. Tuli ihan semmonen bon voyage -tunne kun ei ottanu resumea![]()
Pertti Keinonen said:Siinä vaiheessa, kun uskallatte tulla edes yhden kerran lentomäestä sukset jalassa, niin tulkaa uudestaan puhumaan paskaa nimimerkkien takana. Kaveri on kaikkien aikojen mäkihyppääjä maailmassa ja yksi parhaimmista urheilijoista Suomessa. Jos roskalehdillä ei ole muuta kirjoitettavaa, kuin Nykäsen elämä, niin ei mene hyvin heilläkään. On totta, että kaveri mokasi (ja sählää edelleen) urheilun jälkeisen elämänsä julkisuudessa, mutta antaisivat jo olla omissa oloissaan.
:bananallama:Pertti Keinonen said:Siinä vaiheessa, kun uskallatte tulla edes yhden kerran lentomäestä sukset jalassa, niin tulkaa uudestaan puhumaan paskaa nimimerkkien takana. Kaveri on kaikkien aikojen mäkihyppääjä maailmassa ja yksi parhaimmista urheilijoista Suomessa. Jos roskalehdillä ei ole muuta kirjoitettavaa, kuin Nykäsen elämä, niin ei mene hyvin heilläkään. On totta, että kaveri mokasi (ja sählää edelleen) urheilun jälkeisen elämänsä julkisuudessa, mutta antaisivat jo olla omissa oloissaan.
nimim. "Velliperse-Pertti"
Ho ho ho, ja meri kristmas! Taisi osua arkaan paikkaan, mutta ei se minulta ole pois jos jonkun idoleihin kuuluu Matti Nykänen.Pertti Keinonen said:Siinä vaiheessa, kun uskallatte tulla edes yhden kerran lentomäestä sukset jalassa, niin tulkaa uudestaan puhumaan paskaa nimimerkkien takana.
On? Ettei olisi ollut? Montako kertaa on Matti tullut, sukset jalassa tai ilman tänä vuonna lentomäestä alas? Huhhuh, kyllä se niin on, että pääparka petti kaverilta.Kaveri on kaikkien aikojen mäkihyppääjä maailmassa ja yksi parhaimmista urheilijoista Suomessa.
Antaisivat olla? Olisipa tuokin idiootti hetken tempailematta mitään aivotonta, niin ehkä palstat hiljenisivät edes hieman. Ja sehän on yleisessä tiedossa ollut jo kauan, että ei Suomen lehdistöllä fiksuja aiheita ole.Jos roskalehdillä ei ole muuta kirjoitettavaa, kuin Nykäsen elämä, niin ei mene hyvin heilläkään. On totta, että kaveri mokasi (ja sählää edelleen) urheilun jälkeisen elämänsä julkisuudessa, mutta antaisivat jo olla omissa oloissaan.
Vihjaatko, että lukisin roskalehtiä? ...no okei! Tunnustan, mutta vain siksi, että niissä on TV-ohjelmat (<- toi on jo legenda). Niin ja tuosta puolesta uskosta, ei se saunakaan varmaan palanut kuin puoleenväliin, vai kuis?Sakari Östermalm said:En lue tämän hetken roskalehtiä (vaikka edellisten herrojen mieleen se onkin :wink: ) ja haluan säilyttää lapsen uskoni siitä, että lehdet ovat vain puoli totuutta.
Sitäkin, mutta hän on myös Suomen turhin julkkis, ja ehkä suurin dorka mitä maa päällään kantaa, joten propseja ei tipu.Kaiken kaikkiaan Nykänen on kuitenkin mielestäni kaikkien aikojen hyppääjä ja kredittini siis sille :headbang:.
Hohoho, eipäs tartuta suotta (enpä itse harrastaSakari Östermalm said:^Sauna? Onko sulta palanut sauna? Ja vain puoliksi? Kävipä sitten hyvä mäihä
Limelight said:Sääliksi käy Matti-parkaa. Liian nuorena kuuluisuuteen taisi joutua, eikä pää kestänyt mukana
Toki, mutta ei täytä koko stereotypiaa. Puuttuvat kunnon olutmaha vyötäisiltä. Muuten homma onkin hallussa, kun on jo juoppo, perusidiootti ja vaimonhakkaaja.PomppoK said:Matti Nykänen on suomalainen mies. Oli sitä aktiiviurallaan, ja on sitä yhä.
Ei kyllä tämä on se luonnonlaki, jota _ei_ ole olemassa, sillä Mattihan on osoittanut, että vaikka nyt ollaankin vähän aikaa ns. huippu-urheilija niin alas pääsee. Tuo "huippu" tuossa em. sanassa johtunee vaan hyppykorkeuksista, ei juuri muista. Kuitenkin, Matti on rikkonut fysiikan lait, tai edes niitä hieman venyttänyt, eli on pohjemmalla kuin huipulla ollessaan koskaan huipulla oli.PomppoK said:Jos onkaan olemassa jokin luonnonlaki, jonka mukaan aallon harja on yhtä korkea kuin pohja on syvä, meidän Matti on elävä (toistaiseksi, siis) todiste siitä. Matti, tämä urheilusankarimme kansallinen, ei tajunnut jättää aaltoaan ja hypätä seuraavalle harjalle vaan omaa typeryyttään jäi ihastelemaan näkymiä aaltonsa päältä, kunnes lopulta aalto ei enää kantanutkaan ja Matti oli syvällä. Siellä näyttää pysyvänkin.
Kyllä tyhmä saa olla, muttei Nykänen. Tuo lause tulee olemaan suomalaisten puhekielessä vielä pitkään Nykäsen jälkeen, ja silloin uteliaat lapset kyselevät, että kuka se Matti oikein oli.PomppoK said:Kyllä hullu saa olla, mutta ei tyhmä. Mäkihyppy on suoristusta aivan kuin mikä tahansa urheilu, ei tarvitse olla viisas tai älykäs, ei edes ollakseen maailman paras.
.
Matti, päätä päiväsi.Matti, parane pian -- älä tee sitä enää.